В условията на глобална пандемия от COVID-19 и десетките ограничения, които промениха светкавично ежедневието ни, това, от което определено се нуждае всеки човек, са ясни инструкции как да остане далеч от вируса и да опази не само собственото си здраве, но и това на своите близки. Ситуацията е далеч по-сложна за българите зад граница, които не владеят добре местния език и трудно се ориентират сред издадените от правителствата по света препоръки и въведените мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.
За да няма паника сред сънародниците ни в чужбина, Българското дружество BG681 във Фрайбург, Германия, и българският анестезиолог и специалист по терапия на болката д-р Красимир Желев от Кройцлинген, Германия, организираха серия от онлайн дебати на живо за коронавируса. Срещите са напълно безплатни и отворени за всички, които искат от първа ръка да разберат как да се борят с COVID-19.
СТЪПКА ЕДНО - ПРОФИЛАКТИКА
За да бъдем недосегаеми за вирусите, включително и за коронавируса, трябва да имаме силна имунна система, отбелязва д-р Желев. Това се постига съвсем лесно с няколко витамини и микроелементи в подходаща дозировка.
Витамин С. Това е едно от основните хранителни вещества за човека, които трябва да се доставят външно. Той е мощен антиоксидант и участва в укрепването на защитните система на организма, като стимулира образуването на Т-помощни клетки, антитела и най-вече макрофаги (фагоцити), които са отговорни за защитата срещу вируси и бактерии. Макрофагите натрупват Витамин С, което увеличава тяхната мобилност, позволявайки им по-ефективно да усвояват антигените (с други думи, да унищожават вирусите и бактериите).
Препоръчителна доза: 3 х 1гр. дневно (през устата). Възможни са и венозни вливания на по-големи количества седмично, но това се извършва само и единствено в лекарски кабинет.
Витамин D. Насърчава както вродената, така и придобитата имунна система. Участва в производството на собствените антибиотици на тялото, забавя развитието на рака и метастазите, понижава кръвното налягане и е полезен за кръвоносните съдове и кръвната захар. Японско проучване е успяло да покаже, че с допълнително приложение на витамин D рискът от развитие на грип е намален с 64%, а от астматични пристъпи дори с 83%.
Препоръчителна доза: между 5000 - 10 000 IU на ден, задължително в комбинация със 100-200 мг. Витамин K. Т. нар. слънчев хормон може да се набави и чрез редовно излагане на слънце, но чак когато то се намира на 45° спрямо хоризонта, което се случва чак към края на април.
Цинк. Той също е важен антиоксидант, който неутрализира свободните радикали и по този начин предпазва клетките от възпаление и неговите последствия. Цинкът в оптимални количества за организма е необходим за производството, узряването и активността на важните лимфни клетки на тимуса. Цинкът активира голям брой ферменти в митохондриите (малките клетъчни централи) и насърчава детоксикацията.
Препоръчителна доза: 20-30 мг на ден
Растителни вещества в помощ на имунитета:
- Прополис/Propolis: тинктура или спрай, 3 х 2/ден
- Корен от женско биле: чай, 3 х 200 мл/ден
- Продукти от ехинацея/Echinacea: 3 х 100 мг/ден
СТЪПКА ДВЕ – БЕЗ ПАНИКА! ПРОФИЛАКТИКАТА РАБОТИ!
Страхът блокира имунната ни система, затова е изключително важно хората да не се паникьосват в условията на епидемия, съветва д-р Желев. Достатъчно е всички да спазваме препоръките на здравните власти и да не предприемаме пътувания, без да е необходимо.
„Много е важно да излизаме на слънце и сред природата, защото е доказано, че чистият въздух убива до 30% от вирусите и бактериите, които се задържат върху кожата“, коментира д-р Желев.
И не на последно място, не бива да вярваме в митове и да се доверяваме на всяка информация, която срещнем в интернет. С някои от най-често разпространяваните заблуди за коронавируса можете да се запознаете в допълнителната статия по темата в БГBlog-ът на BG681.
И на финала малко статистика от доклад на Италианския здравен институт при анализ на 3200 починали от COVID-19. Данните са публикуван на 24.03.2020 г. и недвусмислено доказват, че смъртността сред здрави хора е изключително ниска, дори те да проявява симптоми и да преболедуват вируса.
- 80,5 г. е средната възраст на починалите от COVID-19
- 1,2% е процентът на починалите, които не са имали съпътстващи рискови заболявания, които съкръщават живота
- 48,6% от починалите са имали 3 или повече рискови заболявания
- 84.4% от починалите са от Ломбардия и Емилия-Романa, т.е. гъсто населени индустриални райони, южно от Милано
- 70% от починалите са били мъже и повечето от тях са пушачи
С цялата презентация на д-р Красимир Желев можете да се запознаете ТУК!