В разгара на глобална пандемия, когато отвсякъде ни заливат с новини за "смъртоносния вирус", как да различим достоверната от подвеждащата информация? Правилният отговор е - с помощта на компетентно медицинско лице.
За да развенчаем най-големите заблуди за коронавируса и методите за предпазване от заразяване, се обърнахме за съдействие към българския анестезиолог и специалист по терапия на болката д-р Красимир Желев от Кройцлинген, Германия. По инициатива на Българското дружество BG681 във Фрайбург, Германия, той организира серия от онлайн дебати на живо за COVID-19 и сподели някои от най-честите митове, които се разпространяват в публичното пространство.
Мит 1. Разпръскването на хлор или алкохол върху кожата убива вирусите в тялото
Прилагането на алкохол или хлор върху тялото може да причини вреда, особено ако попадне в очите или устата. Въпреки че хората могат да използват тези химикали за дезинфекция на повърхности, те не трябва да ги използват върху кожата. Тези продукти не могат да убиват вируси в тялото.
Мит 2. Рискови са само по-възрастните, но не и младите хора
SARS-CoV-2, подобно на други коронавируси, може да зарази хора на всяка възраст. Въпреки това, по-възрастните или хората с предшестващи заболявания, като диабет или астма, са по-склонни да се разболеят тежко. С по-висок риск са също пушачите.
Мит 3. COVID-19 е точно като грипа
SARS-CoV-2 причинява заболяване, което наистина има грипоподобни симптоми, като болки, треска и кашлица. По същия начин, както COVID-19, така и грипът могат да бъдат леки, тежки или в редки случаи фатални. И двете могат да доведат до пневмония. Общият профил на COVID-19 обаче е по-сериозен. Прогнозите варират, но смъртността му на този етап е между 1% и 3%, като в най-засегнатите държави, като Италия, надминава 8% с тенденция да достигне 10% Въпреки че учените не знаят точния процент на смъртност, той вероятно е многократно по-висок от този на сезонния грип.
Мит 4. SARS-CoV-2 е просто мутирала форма на обикновената настинка
Коронавирусите са голямо семейство от вируси, всички от които имат шиповидни протеини на повърхността си. Някои от тези вируси използват хората като основен гостоприемник и причиняват обикновената настинка. Други коронавируси, като SARS-CoV-2, инфектират основно животни. И дихателният синдром на Близкия изток (MERS), и тежкият остър респираторен синдром (SARS) започват при животни и преминават в хора.
Мит 5. Всеки с COVID-19 умира
Това твърдение е невярно. COVID-19 е фатален само за малък процент от хората. В новия доклад на Китайският център за контрол и превенция на заболяванията стигна до заключението, че 80,9% от случаите на COVID-19 са леки.
Мит 6. Маските за лице предпазват от коронавирус
Медицинските работници използват професионални маски за лице, които плътно прилягат около лицето, за да ги предпазят от инфекция. Маските за лице за еднократна употреба обаче е малко вероятно да осигурят такава защита. Тъй като тези маски не пасват добре на лицето, капчиците все още могат да влязат в устата и носа. Също така мъничките вирусни частици могат да проникнат директно през материала. Ако обаче някой има респираторно заболяване, носенето на маска може да помогне за предпазване на другите от заразяване.