За улеснение на българската общност в града и в отговор на безбройните запитвания за парламентарните избори на 11 юли, Българското дружество BG681 събра на едно място отговорите на най-често задаваните въпроси
Вторите за тази година парламентарни избори са насрочени за 11 юли 2021. Право на глас имат всички български граждани, включително и тези зад граница. Със заповед на Централната избирателна комисия (ЦИК) до този момент са разкрити общо 784 избирателни секции в цял свят, като най-голям е техният брой във Великобритания и Северна Ирландия (135), следвани от Германия (с рекордните 117 секции) и Турция (112).
Адреси на СИК извън страната - официалният сайт на ЦИК
Във Фрайбург ще има само една избирателна секция. Въпреки успешната кампания, с която спазихме всички срокове и успяхме да съберем минималния брой от 40 заявления за гласуване извън страната за разкриване на втора избирателна секция в града, в която да се гласува само с хартиени бюлетини, нейното съществуване не беше одобрено от ЦИК. В тази връзка Българското дружество BG681 подаде жалба до комисията и Върховния административен съд (ВАС) с молба решението за разкриване само на една избирателна секция във Фрайбург да бъде преразгледано и променено. Уви, жалбата ни беше оставена без разглеждане, като неоснователна.
Добрата новина е, че секционната комисия ще се състои от 7 души и ще бъде подпомагана от още трима доброволци. Вярваме, че с тази бройка ще успеем да създадем добра организация на изборния ден, без проблеми, опашки и излишно струпване на хора. Длъжни сме да припомним, че в изборния ден ще бъдат спазвани всички противоепидемични мерки срещу разпространението на Covid-19, в това число носене на предпазни маски и спазване на отстояние.
Повече подробности и допълнителна информация очаквайте в близките дни.
Дотогава хвърлете по един поглед на най-често задаваните въпроси за изборите!
КАКЪВ Е АДРЕСЪТ НА ИЗБИРАТЕЛНАТА СЕКЦИЯ?
Българските граждани във Фрайбург и околностите ще могат да упражнят правото си на глас на същото място, на което бяха проведени предишните избори. Адресът остава непроменен (последвайте линка за навигация):
КАК ДА ПРОВЕРЯ ДАЛИ ФИГУРИРАМ В ИЗБИРАТЕЛНИЯ СПИСЪК?
Всички персонални заявления, подадени при предварителната регистрация за парламентарния вот, се пазят на сайта на Централната избирателна комисия. Последвайте линка по-долу, за да проверите дали името ви фигурира в списъка.
Списък на потвърдените заявления за гласуване в секция извън страната
МОГА ЛИ ДА ГЛАСУВАМ БЕЗ ПРЕДВАРИТЕЛНА РЕГИСТРАЦИЯ?
Право на глас имат всички български граждани, навършили 18 г. Предварителната регистрация добавя имената ви в избирателния списък на секцията, в която желаете да упражните правото си на глас. Тя е препоръчителна, но не е задължителна. Гражданите, които са пропуснали сроковете за подаване на онлайн заявленията за гласуване в чужбина, попълват Декларация на място, че желаят да гласуват във Фрайбург. Имената им се добавят в списъка от членовете на секционната комисия и се допускат до гласуване.
МОГА ЛИ ДА ГЛАСУВАМ С ИЗТЕКЛИ ДОКУМЕНТИ?
По изключение на предстоящите парламентарни избори ще могат да гласуват и българските граждани в чужбина, чиито лични документи са с изтекла валидност след 13 март 2020 г.
КОГА ЗАПОЧВА ИЗБОРНИЯТ ДЕН?
Както на всички избори, изборният ден ще започне в 7:00 ч. местно време и ще приключи в 20:00 ч. Ако след този час пред секцията все още има желаещи да гласуват, техните документи се събират от членовете на секционната комисия и един по един се допускат до гласуване. Изборният ден приключва чак, когато всички чакащи упражнят правото си на глас.
КАК ЩЕ СЕ ИЗВЪРШВА ГЛАСУВАНЕТО?
За първи път на парламентарните избори на 11 юли българите зад граница ще гласуват с машина, а ако по една или друга причина това е невъзможно - с хартиена бюлетина. За целта на избирателната секция във Фрайбург ще бъдат доставени две машини и достатъчен брой хартиени бюлетини за всички желаещи да участват във вота.
Машинното гласуване става със специална чип-карта, която ви се предоставя от член на секционната комисия след проверка на имената (или регистрация на място) в избирателния списък и срещу предоставяне на документ за самоличност. Картата се поставя в машината с чипа нагоре, а на екрана се визуализира електронната бюлетина с регистрираните партии.
Важно уточнение за вота в чужбина е, че няма да се гласува с преференции - гласоподавателят ще вижда само номерата и имената на политическите формации, но не и списъка с мажоритарните кандидати. Преференциалният вот се извършва само в избирателните секции на територията на България.
Изборът на желаната партия става с докосване на екрана. Щом потвърдите своя вот, ще получите разписка, която трябва да сгънете и да пуснете в избирателната кутия. Накрая връщате картата за гласуване на секционната комисия и получавате обратно своя документ за самоличност.
ВИЖТЕ ПОДРОБНИТЕ ИНСТРУКЦИИ ЗА ГЛАСУВАНЕ С МАШИНА ТУК ...
... ИЛИ ГЛЕДАЙТЕ ВИДЕОТО!
Гласуването с хартиена бюлетина става по познатия начин. Удостоверявате вашето право на глас с документ за самоличност (лична карта или паспорт), който предоставяте на член на секционната комисия. Ако имената ви не фигурират в изборателния списък, на място попълвате декларация, с която удостоверявате желанието си да гласувате във Фрайбург.
Получавате подпечатана хартиена бюлетина, която попълвате насаме в т.нар. тъмна стаичка. За да бъде зачетен вашият глас, трябва да ползвате син химикал и само позволените символи - Х (хикс) и V (отметка). Върху бюлетината не се драска и не се вписват символи и други знаци (букви, цифри, картинки и прочие), тъй като при преброяване на гласовете секционната избирателна комисия ще я обяви за недействителна и вотът на избирателя няма да бъде зачетен.
Попълнената бюлетина пускате в прозрачната кутия за гласуване и получавате обратно своя документ за самоличност.
Допълнителна информация за изборния ден и полезни отговори на още много въпроси може да откриете в сайта на ЦИК, като последвате линка: ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ
При нужда от още разяснения: