Българите зад граница са част от статистиката на чуждите държави и няма да фигурират в данните за актуалното население в страната, уточняват от НСИ
Точно в 0:00 ч. на 7 септември България започна официалното преброяване на своето население. То ще продължи близо месец, до 3 октомври, но в него няма да бъдат включени българите, които живеят постоянно зад граница. Това уточниха за Българското дружество BG681 във Фрайбург от пресцентъра на Националния статистически институт (НСИ).
„В българските посолства в чужбина е постъпила официална информация, че чрез тях ще се преброяват само хората, които са на дългосрочна държавна служба зад граница – например, дипломати, военни, моряци и др. Преброяване на българите зад граница от консулските служби няма да има“, категорични са от НСИ.
Националното преброяване в България има за цел да провери не колко души по света и у нас имат българско гражданство, а колко и какви хора живеят на територията на страната към даден момент. Затова едно от основните правила при попълване на онлайн въпросниците е в тях да се записва точният адрес на пребиваване в България, а не постоянният адрес на регистрация по лична карта. Националният статистически институт ще събира данни за домакинствата, жилищния фонд, професиите и националността на всички жители в държавата към септември 2021 г., без данни за доходи или финансово състояние.
Ако все пак искате да бъдете част от националната статистика, можете да помолите роднините или приятелите ви в България да ви запишат, като „временно пребиваващ“. В тази графа попадат всички хора, които обичайно не живеят на конкретен адрес, не са част от съответното домакинство или са на гости. Няма изискване да присъствате физически на адреса, когато той бъде посетен от преброител, и името ви със сигурност ще попадне в статистиката. Друг е въпросът какво бихте спечелили с подобен статут и кому е нужно да се изкривяват данните или да се разпространява заблудата, че някой е гостувал в България от 7 до 17 септември.
Бихте могли също така да се регистрирате самостоятелно, като отделно домакинство на адреса ви по лична карта, но за целта ще трябва да планирате продължителен престой в родината до края на преброяването на 3 октомври. Причината е, че преброяването се извършва на два етапа – първо се прави онлайн регистрация на жилищните адреси, а след това те се посещават от преброител. При онлайн регистрацията всички домакинства получават индивидуален код, който трябва да се предаде на преброителя, когато той се появи на адреса. Ако не го направите лично, отпадате от националната статистика. Освен това не можете да се регистрирате в сайта от IP адрес в чужбина. Разбира се, няма никаква пречка да бъдете регистриран, като част от домакинството на родителите ви, например, без реално да живеете при тях, но отново възниква въпросът какви биха били ползите от това.
„Системата е затворена за влизане извън България. Ако човекът не е физически тук, няма да може да се преброи“ – уточняват от пресцентъра на НСИ. „Но целта на преброяването е да се знае колко е постоянно наличното население на страната. Затова се преброяват и чужденците, живеещи в България. Да се знае колко хора ползват социални услуги и придобивки в страната, колко места в детските градини не достигат и къде, колко лекари и учители са нужни… Ние не искаме хората да се преброяват по адреса на регистрацията си, а където в действителност живеят. А що се отнася до българите по света, те всички имат ЕГН и се знае колко са. Те няма да загубят нищо, ако не бъдат преброени в България“, е официалната позиция на Националния статистически институт.
Броят на българите зад граница ще бъде проверен в рамките на процедурите по преброяване на съответните държави, в които живеят, и то тогава, когато тези държави ги инициират. В Германия това ще се случи на 15 май 2022 г., тъй като процедурата беше отложена с повече от година и половина, заради пандемията от Covid-19.